Wrześniowe Spotkanie Karpackie

.

Zapraszamy na kolejne, już dziewiąte w tym roku Spotkanie Karpackie online, na których dr Patrice M. Dabrowski przedstawi prelekcję zatytułowaną „Odkrywanie Karpat. Epizody w obrazowaniu i przekształcaniu pogranicznych pasm górskich Polski i Ukrainy” nawiązującą do jej właśnie ukończonej, najnowszej książki zatytułowanej „The Carpathians. Discovering the highlands of Poland and Ukraine”, której oficjalną premierę przewidziano na 15 października 2021 r. Prelekcja w języku polskim odbędzie się 30 września 2021 r., tradycyjnie o godz. 19.
Czy można różnie rozumieć „odkrywanie” Karpat? W trzech różnych okresach historycznych Polacy używali tego określenia wobec trzech odrębnych pasm górskich Karpat. W drugiej połowie XIX w. uznano, że warszawski lekarz Tytus Chałubiński „odkrył” Tatry; w latach trzydziestych XX w. deklarowano, iż „odkrywamy” Huculszczyznę czyli zamieszkałe przez Hucułów Karpaty Wschodnie; zaś po drugiej wojnie światowej deklarowano, że „odkrywamy” Bieszczady. Prelegentka zamierza dowieść, że mikrohistoria tych trzech „odkryć” rzuca światło na ważne zagadnienia dla polskiego „nizinnego” społeczeństwa. Zadaje też pytania: na czym polegała polskość kiedy Polska jeszcze nie istniała, jak może wielokulturowa ludność żyć w zgodzie i jak może Polska w przyszłości wyglądać.

Dr Patrice M. Dabrowski jest amerykańskim historykiem, absolwentką Uniwersytetu Harvard, zajmującą się historią Polski. Jest autorką kilka książek, m.in. 1000-letniej historii Polski („Poland: The First Thousand Years”). Była uczestnikiem obchodów rocznicy 100-lecia walk II Brygady Legionów Polskich w Karpatach zorganizowanych w 2014 r. przez Towarzystwo Karpackie, wędrując razem z nami szlakiem legionowych bojów od Nadwornej po Rafajłową. W 2014 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

INFO