PIAST, czyli WIG dla rynku aukcji sztuki - zapraszam do dyskusji!

Potrzebny nam jest odpowiednik Warszawskiego Indeksu Giełdowego (WIG). Jego odpowiednikiem mógłby być Polski Indeks Aukcyjny Sztuki Triada, w skrócie PIAST. Aby zrozumieć dynamikę rynku aukcyjnego trzeba, według mnie, podać co najmniej trzy wskaźniki, a mianowicie:

PIAST1 – wskaźnik określający wzrost obrotów rok do roku, czyli sumy kwot efektywnie zrealizowanych transakcji w stosunku do roku ubiegłego, z uwzględnieniem inflacji. Uaktualniany co rok. 

PIAST2 – wskaźnik kwotowy, podający relację między ceną końcową (CK), bez opłat aukcyjnych, a wywoławczą (CW) podczas aukcji odbytych w danym roku. Ponieważ szereg domów aukcyjnych w miejsce ceny wywoławczej podaje widełki estymacji, to w takim wypadku jako cenę wywoławczą proponuję przyjąć dolne widełki. Aktualizowany co miesiąc.

PIAST3 – relacja ilościowa, wynikająca z porównania efektywnie zrealizowanych transakcji (ZT) podczas aukcji w danym roku z łączną liczbą obiektów w katalogach aukcyjnych, czyli ofertą aukcyjną (OA). Aktualizowany co miesiąc.

PIAST10 miesięczna zmiana trendu w zakresie średnich obrotów aukcyjnych 10 wiodących DA.

PIAST mógłby mieć zastosowanie do obserwowania trendów w skali całego polskiego rynku akcyjnego, jak i poszczególnych Domów Aukcyjnych:. roczny w formie rok do roku oraz kroczący, a także w formacie miesięcznym i jednostkowym odnoszącym się do indywidualnych aukcji.  

Odpowiem na emaile Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. otwieram także pole do dyskusji na FB