"KOLEKCJONER REJESTROWY" - przedstawiam pod rozwagę!

Trwają prace nad nowelizacją  ustawy o ochronie zabytków i szeroko rozumianego dziedzictwa narodowego.

Brak w tej debacie, trochę z naszej winy, głosu kolekcjonerów, a przecież jesteśmy - niestety jeszcze niedocenianym -

ważnym fragmentem ochrony i upowszechniania wiedzy o dziedzictwie narodowym.

Co sądzicie o stworzeniu kategorii "Kolekcjoner Rejestrowy"?

Zasady:
1. Dobrowolna decyzja Kolekcjonera o ubieganie się o taki status.

2. Procedura kwalifikacji: np dwie opinie, uporządkowany stan prawny, opis zgodny z podstawowymi standardami naukowymi, decyzja administracyjna o nadaniu statusu, stworzenie w tej sprawie stanowiska pracy/punktu kontaktowego w MKiDN lub jednej z podległych mu instytucji. Rejestr winien być prowadzony przez MKiDN.

3. Prawa i obowiązki:
A. Obowiązki: utrzymanie stanu wyjściowego zbioru, rozbudowa, udostępnianie dla celów badawczych i ekspozycyjnych na równych dla stron prawach.
B. Prawa: bezpłatne korzystanie ze stworzonych bezpiecznych baz danych i dedykowanych kolekcjonerom nowoczesnych technologii w zakresie prezentacji i opisu zbiorów, korzystanie z grantów na równi z innymi instytucjami kultury, preferencyjne możliwości ekspozycyjne w muzeach publicznych, można rozważyć nowe zapisy w ustawie o PIT i CIT, odpisy od podstawy opodatkowania za działania wspierające: ratowanie, opracowywanie i rozbudowywanie kolekcji, w tym zakupy zagraniczne i krajowe etc.

Nazwa "Kolekcjoner rejestrowy" nawiązuje do nazwy "Kupiec rejestrowy" wprowadzonej Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 czerwca 1934 r. 

 

Zapraszam do dyskusji!

Ryszard Kruk, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.