Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie zaprasza na kolekcjonerską wystawę

.

Ostatni dzień wystawy pt.: Szlachetne wydanie okowity. Wystawa etykiet i akcesoriów wódczanych ze zbiorów Adama Łukawskiego. Na wystawie zaprezentowano część z liczącej 5 tysięcy obiektów kolekcji Adama Łukawskiego. Prezentowane są etykiety i akcesoria wódczane związane z fabrykami wódek i likierów głównie z terenu Wielkopolski i Pomorza, z małym wyjątkiem poczynionym dla słynnej wytwórni Baczewskiego ze Lwowa. Ponad 400 eksponatów podzielono według producentów trudniących się produkcją mocnych alkoholi od schyłku XVIII do połowy XX wieku.

Inicjatorem powstania wystawy w  naszym Muzeum byli pracownicy Instytutu Skrzynki – Instytutu Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego, który jest współorganizatorem wydarzenia. Wystawa, którą polecamy uwadze znajduje się w jednym z pomieszczeń zabytkowej gorzelni rolniczej powstałej w 1897 roku na terenie folwarku Marienberg (obecnie Szreniawa).

Wystawie towarzyszy katalog zbiorów. W pierwszej części publikacji przygotowaliśmy dla Państwa obszerną lekturę na tematy związane z przedmiotem wystawy. Zachęcamy do zajrzenia do artykułu, w którym o swojej pasji kolekcjonerskiej pisze Adam Łukawski. Historia, chemia, i technologia wyrobu mocnych alkoholi splatają się w tekście Anny Grześkowiak-Przyweckiej. Łukasz Czajka, znany wśród blogerów i kolekcjonerów alkoholi jako Czajkus, opracował historię fabryk wódek i likierów z terenu Wielkopolski i Pomorza. Ostatni tekst autorstwa Hanny Ignatowicz ukazuje etykiety jako przyciągające wzrok klienteli dzieła sztuki litograficznej.INFO