Konferencja naukowa EFEMERY – druki, artefakty, zapiski, marginalia

.

Trudno o bardziej kolekcjonerską tematycznie konferencję, ale o kolekcjonerstwie w jej zapowiedzi ani słowa!  Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza do naukowej dyskusji na temat drobnych tekstów, przedmiotów i symboli, które powstały na użytek chwili lub konkretnego wydarzenia, dokumentują wycinek rzeczywistości bądź towarzyszyły jakiemuś procesowi twórczemu i pozostały na marginesach innych zapisków. W kręgu naszego zainteresowania jest wszystko to, co mieści się w obszernej kategorii efemer, a więc dokumenty życia społecznego, druki ulotne, akcydensy, miniteksty i ich nośniki, materiały ilustracyjne i fotografie.
Do udziału w konferencji zapraszamy przedstawicieli różnych dyscyplin (m.in. językoznawstwa, literaturoznawstwa, historii, kulturoznawstwa, nauk o komunikacji społecznej i mediach, nauk socjologicznych), a także pracowników archiwów, bibliotek, muzeów i innych instytucji kultury.
Proponujemy następujące obszary tematyczne:
•Rola druków ulotnych w komunikacji społecznej (broszury, plakaty, wlepki etc.).
•Wielkie znaczenia na mikroprzestrzeniach (miniteksty, lapidaria, glosy etc.).
•Drobne druki na styku dyscyplin (dawne i współczesne teksty użytkowe, narzędzia i metody badawcze).
•Formy, gatunki, podziały (w kontekście „The Encyclopedia of Ephemera" i nie tylko).
•Dokumenty życia społecznego i prywatnego (efemery eksponowane publicznie i zapiski osobiste).
•Efemery historyczne i współczesne (od informatora Acta Diurna do hipertekstu).
Konferencja jest kontynuacją gdańsko-wrocławskiej debaty nad efemerami. W 2018 roku w siedzibie PAN Biblioteki Gdańskiej odbyło się sympozjum Niemieckie i polskie druki ulotne jako media kulturowej (przeciw-)pamięci. Tekst – pamięć – region, a cztery lata później – również w Gdańsku – zorganizowałyśmy konferencję Efemeryczne i trwałe – druki ulotne w dziejach i przestrzeniach komunikacji społecznej. W tym roku zapraszamy Państwa do Wrocławia.
Termin nadsyłania zgłoszeń (formularz w załączeniu): 27 maja 2024 roku
Termin konferencji: 21–22 listopada 2024 roku
Miejsce: Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego
Opłata: 200 złotych
(opłata zostanie przeznaczona na materiały konferencyjne i wydanie recenzowanej monografii zbiorowej)
Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania, prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   INFO