Filokartyści ze swoimi zbiorami byliby wsparciem, ale o nich organizatorzy konferencji zapomnieli

.

XII OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA Z CYKLU "ARCHITEKTURA MIAST". Od straganu do domu towarowego. Architektura handlowa XIX i pierwszej połowy XX wieku.  Organizator: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. W ramach konferencji chcielibyśmy skupić się na obiektach projektowanych z myślą o funkcji handlowej: domach towarowych, halach targowych, pasażach handlowych i kamienicach ze sklepami. Ideą przewodnią konferencji jest zaprezentowanie architektury handlowej w szerszym ujęciu, uwzględniającym historię realizacji, wykorzystywanie nowoczesnych technologii i rozwiązań budowlanych, potrzeby sprzedających i kupujących oraz tworzenie kreacji stylistycznych. Celem konferencji jest przybliżenie obiektów architektury handlowej w kontekście aranżacji przestrzeni miejskiej, w warstwie historycznej, technologicznej i artystycznej. Chcielibyśmy poddać analizie wzajemne zależności pomiędzy nowatorskimi projektami budowli handlowych a zmieniającą się strukturą społeczną w dobie kapitalizmu i rewolucji przemysłowej. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na nowe techniki budowlane, pojawiające się w XIX wieku, które w istotnym zakresie wpłynęły na formę architektoniczną powstających obiektów, pozwalając na szybką i jednocześnie bardziej ekonomiczną realizację wielkogabarytowych obiektów. Konferencja może być również sposobnością do przyjrzenia się stylistyce budowli handlowych – łączenia nowoczesnych materiałów z historycznymi stylami i wykorzystania ich specyfiki w nowych formach architektonicznych.

Konferencja stanowi jednocześnie okazję do przybliżenia sylwetek architektów i budowniczych odpowiedzialnych za prekursorskie rozwiązania technologiczne, czy adaptację istniejących obiektów na cele handlowe.

W ZAPOWIEDZI I W SŁOWACH KLUCZOWYCH ANI SŁOWA O KOLEKCJONERACH INFO

Patronat honorowy:

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki

Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski

Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Narodowy Instytut Dziedzictwa

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki

Stowarzyszenie Architektów Polskich

Patronat medialny

Polskie Radio - Rozgłośnia Regionalna w Bydgoszczy

"Polskie Radio Pomorza i Kujaw" SA

Informacje organizacyjne

- wypełnioną kartę zgłoszenia (do pobrania ze strony: www.kpck.pl) prosimy przesyłać drogą elektroniczną na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 30 czerwca 2024 roku. (karta do pobrania na stronie: www.kpck.pl)

- o zakwalifikowaniu się na konferencję zawiadomimy Państwa do 15 lipca 2024 roku

- w zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko, afiliację, adres do korespondencji, adres e-mail, nr telefonu, tytuł referatu i krótkie streszczenie wystąpienia (ok. 600 znaków)

- opłata konferencyjna, obejmująca koszt wydawnictwa pokonferencyjnego, dla prelegentów wynosi 200 zł; faktura, z 30-dniowym terminem płatności, zostanie wystawiona po zakwalifikowaniu się uczestnika na konferencję

- dla uczestników biernych WSTĘP WOLNY

- na każde wystąpienie przewidujem 20 minut

- pytania prosimy kierować na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na numer telefonu: 52 585 15 02. Osoba do kontaktu, sekretarz konferencji: dr Mateusz Soliński