Interesująca oferta Antykwariatu Antiquo Modo

.

Ozdobą aukcji jest niewątpliwie unikatowy zbiór opraw, wydawnictw i druków ulotnych związanych z postacią Aleksandra Semkowicza (1885-1954) wybitnego lwowskiego introligatora, bibliografa, badacza dzieł Adama Mickiewicza, inicjatora powstania i pierwszego dyrektora Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Oferujemy m. in. luksusowy egzemplarz monografii „Matejko" Mieczysława Tretera , w pełnoskórzanej, sygnowanej oprawie (egz. nr 1), a także oprawiony w pełną skórę komplet wydawniczy „Kroniki Powiatu Rohatyńskiego", należący niegdyś do Franciszka Biesiadeckiego (superexlibris heraldyczny na licu). Wśród dokumentów na szczególną uwagę zwraca karta uczestnictwa A. Semkowicza w Czwartym Zjeździe Bibljofilów Polskich w Poznaniu 30. V. do 2. VI. 1929 roku, z wpisami uczestników zjazdu (m. in. E. Zegadłowicz, C. Ratajski, A. Lubomirski). KATALOG

Unikatem w ofercie jest „Tabliczka vel Currenda abo Pismo od dzisiajszych ludzi Filurą zwane [...]", czyli rękopis przygotowany w 1928 r. z okazji imienin Aleksandra Semkowicza, z humorystycznymi wierszami autora, poświęconymi członkom lwowskiego Cechu Introligatorów, oraz wpisami kolegów po fachu. "Tabliczka..." zawiera autografy najwybitniejszych lwowskich introligatorów tamtej doby, m. in.: Jana Hewaka, Mikołaja Krzywieckiego, Józefa Legeżyńskiego.

Wśród opraw duże zainteresowanie budzi niezwykle efektowna, pełnoskórzana oprawa Mikołaja Krzywieckiego, wykonana dla dzieła S. Kruczkowskiego pt. „Poczet Polaków wyniesionych do godności szlacheckiej przez monarchów austrjackich w czasie od roku 1773 do 1918", wydanego we Lwowie w 1935 roku. Introligator oprawił książkę w pełną skórę cielęcą, marmoryzowaną i lakierowaną. Lico okładki zdobi bogato tłoczona i lakierowana kompozycja heraldyczna z pegazem i koroną książęcą, utrzymana w stylistyce art deco, oraz złocona tytulatura.

Unikatowym zbiorem jest niewątpliwie kolekcja dokumentów, fotografii oraz druków ulotnych związanych ze zbiorami Zamku w Podhorcach. Wiążą się one z działalnością wybitnego lwowskiego kustosza, Rudolfa Mękickiego (1887-1942), który w 1933 roku, na zlecenie ks. Romana Sanguszki, opracował i przygotował nową ekspozycję w salach pałacu. Kolejne lata upłynęły Mękickiemu na opracowywaniu pokaźnych zbiorów sztuki dawnej i uzbrojenia, co zaowocowało kartkowym inwentarzem zbiorów wraz z maszynopisem, który ujmował wszystkie artefakty zamkowe (przygotowanym w 1939 r.). W zbiorze znajdują się także nieznane wcześniej dokumenty, wczesne inwentarze, fotografie oraz listy ks. Romana Sanguszki do rodziny Mękickich.

Prawdziwą „perłą" wśród autografów i rękopisów jest oprawny rękopis gawędy bibliofilskiej poety i pisarza Emila Zegadłowicza (1888-1941), przygotowanej na Trzeci Zjazd Bibljofilów Polskich we Lwowie. Zjazd ten odbył się 26-29 maja 1928 roku we Lwowie, ku uczczeniu stulecia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Obchodom Zjazdu towarzyszyło otwarcie głośnej Wystawy Książki Lwowskiej w Czarnej Kamienicy na Rynku we Lwowie, gdzie zaprezentowano dawne i współczesne osiągnięcia drukarstwa lwowskiego, plakaty lwowskie oraz oprawy Aleksandra Semkowicza. Zegadłowicz przygotował na tę okazję bibliofilską gawędę poświęconą relacji poety z typografem. Oferowany egzemplarz oprawił sam mistrz A. Semkowicz we Lwowa w ozdobną kartonową oprawę, oklejoną ręcznie barwionym papierem.

Edycja „Biblii" z 1810 roku świadczy o tym, jak ważną jest proweniencja w przypadku każdej książki. Otóż oferowany egzemplarz zawiera obszerną dedykację od Jerzego Samuela Bandtkie (1768-1835), bibliotekarza i bibliografa, filologa, historyka językoznawstwa i drukarstwa, leksykografa i edytora. Fragm.: "Najukochańszej Siostrze, Wielmożnej Imć Pani Joannie Myllerowej (?) ofiaruje za wielkie dary Imci swojej uczynione tę Biblię | Jerzy Samuel Bandtkie r. 1823 na powinszowanie Nowego Roku 1823 d. II stycznia. | Proszę poszukać sobie Psarlm 104 w. 24 wiersza [...]". Książka była w przeszłości własnością prof. Aleksandra Krawczuka i został opisany w "Spotkaniach z Petroniuszem" (Warszawa 2005, s. 82).

Wśród starodruków chcemy zwrócić uwagę na 3 rzadkie druki starocerkiewne z XVII i XVIII wieku oraz rzadką pozycję poświęconą Konstytucji 3 Maja, autorstwa Jeana Claude'a Hippolyte'a Méhée (1762-1827), francuskiego dyplomaty, szpiega i agenta, autora licznych broszur i esejów, poświęconych tzw. rewolucji w Polsce oraz Konstytucji 3 Maja, jak i okolicznościom jej ogłoszenia. Od marca 1791 roku Méhée mieszkał i pracował w Warszawie, gdzie z bliska mógł przyglądać się wypadkom i okolicznościom ogłoszenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Autor we wstępie opisuje historię swoich krótkich działań w Rosji i pobyt w Warszawie, gdzie założył m. in. słynną "Gazetę Warszawską", która w krótkim czasie padła ofiarą konfiskaty i zmusiła francuskiego autora do porzucenia funkcji redaktora pisma. Na stronach 90-140 autor zamieścił oryginalny tekst Konstytucji 3 Maja, opatrując go niekiedy swoimi uwagami.

Dla kolekcjonerów fotografii przygotowaliśmy interesujący zbiór XIX-wiecznej fotografii z atelier W. Rzewuskiego (fotografie typów ludowych, częściowo przygotowane dla O. Kolberga), R. Edera, I. Kriegera, J. Paczosińskiego, a także rzadkie fotografie wojskowe z okresu II RP i zdjęcia członków Bractwa Kurkowego we Lwowie.

Miłośnicy dawnej grafiki i sztuk pięknych znajdą dwa działy poświęcone rzadkim grafikom i dziełom sztuki, a także unikatowe katalogi lwowskich wystaw dzieł sztuki, od najwcześniejszych (w 1837 r.) po głośne wystawy Formistów (1913) i Ekspresjonistów Polskich (1918).