Konferencja: Porty, dworce i lotniska. Architektura transportu i komunikacji w XIX i XX wieku
Niestety w słowach kluczowych brakło kolekcjonerstwa i kolekcji a przecież to na przykład temat wielu pocztówek! W kolejnej, już XIII konferencji z cyklu „Architektura Miast" chcielibyśmy skupić się na obiektach architektonicznych związanych z szeroko rozumianym transportem i komunikacją, takich jak, między innymi: dworce kolejowe i autobusowe, porty morskie, rzeczne i lotnicze, przystanie, punkty przeładunkowe, stacje postojowe, zajezdnie oraz ich infrastruktura techniczna. Chcielibyśmy aby zagadnienie zostało pokazane w możliwie szerokim ujęciu, uwzględniającym historię realizacji, wykorzystywanie nowatorskich technologii i rozwiązań budowlanych, ale również zmieniających się potrzeb podróżnych i rynku obrotu towarami. Organizator: Salon Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. INFO Celem konferencji jest również przedstawienie obiektów architektury transportu w kontekście przestrzeni miejskiej. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na zmiany układu przestrzennego miejskich ośrodków w wyniku pojawiania się obiektów związanych z usługami transportowymi. Pokazać ich wpływ na funkcjonowanie miast w różnych obszarach: przeobrażeń architektonicznych, rozwoju ekonomicznego, oraz codziennego życia mieszkańców. Konferencja może być również sposobnością do przyjrzenia się stylistyce budowli związanych z transportem – łączenia nowoczesnych materiałów z historycznymi stylami i wykorzystania ich specyfiki w nowych formach architektonicznych. Chcielibyśmy poddać analizie wzajemne zależności pomiędzy funkcją a formą proponowanych, często nowatorskich rozwiązań technologicznych, odnosząc je do zmieniających się realiów społeczno-gospodarczych.
Konferencja stanowi jednocześnie okazję do przybliżenia sylwetek architektów i budowniczych odpowiedzialnych za prekursorskie rozwiązania technologiczne, czy adaptację istniejących obiektów na cele infrastruktury komunikacyjnej.
Informacje organizacyjne
Wypełnioną kartę zgłoszenia (do pobrania ze strony: www.kpck.pl) prosimy przesyłać drogą elektroniczną na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 30 czerwca 2025 roku (podpisaną odręcznie kartę można zeskanować i przesłać w formie załącznika)
O zakwalifikowaniu się na konferencję zawiadomimy Państwa do 15 lipca 2025 roku.
W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko, afiliację, adres do korespondencji, adres e-mail, nr telefonu, tytuł referatu i krótkie streszczenie wystąpienia (ok. 600 znaków).
Opłata konferencyjna, obejmująca koszt wydawnictwa pokonferencyjnego, dla prelegentów wynosi 250 zł. Faktura, z 30-dniowym terminem płatności, zostanie wystawiona po zakwalifikowaniu się uczestnika na konferencję.
Dla uczestników biernych WSTĘP WOLNY
Na każde wystąpienie przewidujemy 20 minut.
Aktualności dotyczące konferencji znajdą Państwo na stronie internetowej kpck.pl.
Informacje na temat wydarzenia można również śledzić na naszym profilu na Facebooku – facebook.com/pracownia dziedzictwa kulturowego kpck
Pytania prosimy kierować na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub na numer telefonu:
52 585 15 02. Osoba do kontaktu: dr Mateusz Soliński.