„Zrabowana Warszawa. Straty w prywatnych zbiorach i artystycznych kolekcjach mieszkańców Warszawy w latach 1939–1945"
W 80. rocznicę powstania warszawskiego nakładem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ukazała się 2-tomowa publikacja pt. „Zrabowana Warszawa. Straty w prywatnych zbiorach i artystycznych kolekcjach mieszkańców Warszawy w latach 1939–1945" autorstwa Mariusza Klareckiego.
Pierwszy tom książki prezentuje historię zniszczenia i rozgrabienia warszawskich artystycznych kolekcji prywatnych w czasie II wojny światowej, przedstawia klasyfikację strat wojennych w kolekcjach i zbiorach, wielkość oraz specyfikę tych zbiorów wśród określonych grup społecznych przedwojennej Warszawy, analizuje zbiory artystyczne mieszkańców przedwojennej Warszawy, a także proweniencję zbiorów i kolekcji. Tom drugi to katalog strat zbiorów artystycznych i kolekcji mieszkańców Warszawy w porządku alfabetycznym.
„Zrabowana Warszawa. Straty w prywatnych zbiorach i artystycznych kolekcjach mieszkańców Warszawy w latach 1939–1945" to pierwsza tak obszerna publikacja omawiająca straty wojenne w warszawskich kolekcjach prywatnych. W związku z 80. rocznicą powstania warszawskiego przypomina ona o tym, jak wielkie straty poniosła walcząca stolica w ludziach, a także w zbiorach, nie tylko tych publicznych, ale i należących do prywatnych właścicieli.
Publikacja została przygotowana do druku w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Była to wieloletnia praca nad doborem materiału ilustracyjnego, pozyskaniem niemal 500 fotografii, w większości archiwalnych, redakcją. Opracowanie graficzne książki jest dziełem Marcina Władyki, znakomitego projektanta graficznego, profesora warszawskiej ASP.
Dr Mariusz Klarecki jest historykiem sztuki, badaczem strat wojennych, kuratorem Pałacu pod Blachą na Zamku Królewskim w Warszawie, twórcą wielu wystaw i wydarzeń muzealnych. Był współautorem publikacji „Raport o stratach Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945" (2004 r.) oraz późniejszej książki „Straty Warszawy 1939–1945. Raport". Od wielu lat współpracuje z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowe.